Samochody terenowe

Szczególnego rodzaju grupą samochodów cieszących się coraz to większym zainteresowaniem potencjalnego kontrahenta są bez wątpienia auta terenowe. Marką najbardziej znaną z spośród wielu dostępnych w tej kategorii jest bez wątpienia zasłużony Jeep.

Warto w tym miejscu jest wspomnieć, że pierwsze auta tego typu były produkowanymi pod specjalne zamówienie służb wojskowych. Dopiero w 1944 roku rozpoczęto sprzedaż pierwszych samochodów terenowych przeznaczonych dla osób cywilnych. Pojazdy te charakteryzuje sie możliwością napędu na wszystkie cztery koła auta.

Konstrukcja tego rodzaju pojazdów pozwala na poruszanie się go w nader trudnych warunkach terenowych, w których to zwykły samochód osobowy miałby dosyć znaczne kłopoty, a nawet wiele z nich nie było by w stanie ruszyć z miejsca. Pojazdy terenowe to zarówno samochody o przeznaczeniu osobowym jak też z przeznaczeniem typowo ciężarowym, wiele z nich jest popularnie nazywanych łazikami.

Możliwości zastosowanego napędu wszystkich czterech kół i zastosowanych przełożeń i rozwiązań ramy pojazdu pozwoliła na zwiększenie możliwości poruszania się nawet po arcytrudnym terenie posiadając w wielu przypadkach specjalnego rodzaju ogumienie została w znacznym stopniu zwiększona przyczepność danego pojazdu do podłoża, co również pomaga w trakcie poruszania się w uciążliwych warunkach.

Zastosowanie specyficznego rodzaju skrzyni biegów, o charakterze rozdzielczo-redukcyjnym umożliwiło na znacznie bardziej zwiększoną możliwość pokonywania stromych wzniesień terenu. Tak jak w przypadku pierwszych wdrożeń tych aut, tak i w dniu dzisiejszym istnieją w dalszym ciągu samochody tego rodzaju z przeznaczeniem czysto wojskowym jak i typowo cywilnym.
Copyright © 2011 motoryzacja.